Skip to content

4 Viewpoint RdWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2007

Property Information

Block2202
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,486
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,300
32%
Improvement Value:$260,900
68%
Total Assessment$384,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,845+4.0%
2024$21,969+1.2%
2023$21,700-5.7%
2022$23,021+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 511, Page 258

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook A 139, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1961