Skip to content

15 Wiessmann WayWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2004

Property Information

Block1711
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,748
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,700
39%
Improvement Value:$266,800
61%
Total Assessment$440,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,192+4.0%
2024$25,188+1.2%
2023$24,879+0.4%
2022$24,769+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$449,900
DeedBook 473, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1955