Skip to content

11 Rose TerrWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 14, 2016

Property Information

Block2202
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,700
52%
Improvement Value:$104,800
48%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,873+4.0%
2024$12,379+1.2%
2023$12,228+0.4%
2022$12,174+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 2983, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1956