Skip to content

7 Rose TerrWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Oct 29, 2001

Property Information

Block2202
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
51%
Improvement Value:$116,500
49%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,122+4.0%
2024$13,580+1.2%
2023$13,414+0.4%
2022$13,355+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 326, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1956