Skip to content

911 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 13, 1991

Property Information

Block2202
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionRES/DENTIST OFC
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,220
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,600
31%
Improvement Value:$208,300
69%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,951+4.0%
2024$17,263+1.2%
2023$17,051+0.4%
2022$16,976+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft3,220DeedBook 128, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1956