Skip to content

1053 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block2206
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,215
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,400
45%
Improvement Value:$93,600
55%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,168+4.0%
2024$9,778+1.2%
2023$9,658+0.4%
2022$9,615+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,215DeedBook 4283, Page 9

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 238, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1951