Skip to content

1037 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 12, 1993

Property Information

Block2206
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,489
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,300
35%
Improvement Value:$141,300
65%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,998+4.0%
2024$12,500+1.2%
2023$12,347+0.4%
2022$12,292+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,489DeedBook 135, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1949