Skip to content

18 Kievit RdWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Date
Dec 4, 2013

Property Information

Block2207
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
48%
Improvement Value:$95,400
52%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,899+4.0%
2024$10,481+1.2%
2023$10,353+0.4%
2022$10,307+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953