Skip to content

2 Mayfair DrWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
May 5, 2020

Property Information

Block2208
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,776
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,800
40%
Improvement Value:$161,200
60%
Total Assessment$267,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,876+4.0%
2024$15,267+1.2%
2023$15,080+0.4%
2022$15,013-24.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft3,776DeedBook 3805, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1965