Skip to content

746 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 18, 2006

Property Information

Block1806
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,854
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,600
39%
Improvement Value:$174,500
61%
Total Assessment$286,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,012+4.0%
2024$16,359+1.2%
2023$16,159+0.4%
2022$16,087+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft3,854DeedBook 1177, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1960