Skip to content

15 Nimitz RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 14, 2009

Property Information

Block2209
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,578
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,100
48%
Improvement Value:$118,300
52%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,640+4.0%
2024$13,117+1.2%
2023$12,957+0.4%
2022$12,899+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,578DeedBook 1810, Page 152

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook Q 122, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1964