Skip to content

21 Route 46Wayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2010

Property Information

Block222
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionOTHER
Dwellings1
ZoningIP
Sq Footage1,416
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,400
42%
Improvement Value:$55,200
58%
Total Assessment$95,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,684+4.0%
2024$5,466+1.2%
2023$5,399+0.4%
2022$5,376+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$383,250
DeedBook 1380, Page 191

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook U 117, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1940