Skip to content

61 Valley View TerrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2303
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
47%
Improvement Value:$130,200
53%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,395+4.1%
2024$13,833+1.3%
2023$13,661+0.5%
2022$13,599+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955