Skip to content

56 Sunset TerrWayne, NJ 07470

Built 1946

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 21, 2018

Property Information

Block2303
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,285
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
43%
Improvement Value:$114,600
57%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,969+4.0%
2024$11,510+1.2%
2023$11,369+0.4%
2022$11,319+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,285DeedBook 3346, Page 120

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft2,285DeedBook 3166, Page 150Recorded10/17/2017

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook X 157, Page 205

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook B 151, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1946