Skip to content

10 Lois CourtWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jun 25, 2014

Property Information

Block2306
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,210
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
49%
Improvement Value:$135,400
51%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,900+4.0%
2024$15,290+1.2%
2023$15,103+0.4%
2022$15,036+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft2,210DeedBook 2497, Page 269

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook S 162, Page 207

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook N 156, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1961