Skip to content

34 Lois CourtWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 1, 2000

Property Information

Block2306
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,668
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,700
47%
Improvement Value:$150,700
53%
Total Assessment$282,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,792+4.0%
2024$16,148+1.2%
2023$15,950+0.4%
2022$15,879+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,668DeedBook 270, Page 208

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook B 148, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1964