Skip to content

131 Oakwood DrWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block2313
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,600
62%
Improvement Value:$65,900
38%
Total Assessment$173,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,316+4.0%
2024$9,921+1.2%
2023$9,799+0.4%
2022$9,756+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 234, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1930