Skip to content

129 Oakwood DrWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Date
Mar 15, 2017

Property Information

Block2313
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,764
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
57%
Improvement Value:$84,200
43%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,630+4.0%
2024$11,184+1.2%
2023$11,047+0.4%
2022$10,999+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000

To:

DeedBook 1833, Page 113

Property Sale

Sale
$510,000

To:

DeedBook 1001, Page 76

Property Sale

Sale
$198,500
DeedBook U 118, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1930