Skip to content

174 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 25, 2009

Property Information

Block2316
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,136
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,800
50%
Improvement Value:$110,300
50%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,028+4.0%
2024$12,528+1.2%
2023$12,375+0.4%
2022$12,320+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,136DeedBook 1765, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1953