Skip to content

180 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block2316
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,217
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
56%
Improvement Value:$85,400
44%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,297+4.1%
2024$10,854+1.3%
2023$10,718+0.5%
2022$10,670-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,217DeedBook 3229, Page 290

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook R 137, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1950