Skip to content

162 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$529,900
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block2318
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,814
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
55%
Improvement Value:$92,700
45%
Total Assessment$206,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,290+4.0%
2024$11,819+1.2%
2023$11,674+0.4%
2022$11,623+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$529,900

To:

Sq Ft1,814DeedBook 4030, Page 61

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 2575, Page 31Recorded1/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950