Skip to content

156 Oakwood DrWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block2319
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,420
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,200
55%
Improvement Value:$91,800
45%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,130+4.0%
2024$11,665+1.2%
2023$11,522+0.4%
2022$11,471+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,420DeedBook 2909, Page 88

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook X 114, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1940