Skip to content

133 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1934

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 15, 2020

Property Information

Block2314
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,600
62%
Improvement Value:$68,800
38%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,846+4.0%
2024$10,430+1.2%
2023$10,302+0.4%
2022$10,256+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,464DeedBook 3763, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1934