Skip to content

5 Cosden LaneWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Apr 7, 1999

Property Information

Block2320
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,162
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,500
39%
Improvement Value:$193,100
61%
Total Assessment$317,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,885+4.0%
2024$18,160-21.0%
2023$22,982+0.4%
2022$22,880+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$447,000

To:

Sq Ft3,162DeedBook 160, Page 297

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook R 155, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook S 119, Page 154

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook H 117, Page 317