Skip to content

8 Upton CtWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block2320
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,026
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,700
49%
Improvement Value:$185,300
51%
Total Assessment$361,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,465+4.0%
2024$20,642+1.2%
2023$20,389+0.4%
2022$20,299+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,575
DeedBook W 116, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1986