Skip to content

311 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 14, 1993

Property Information

Block2320
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,784
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,600
40%
Improvement Value:$147,600
60%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,520+4.0%
2024$13,963+1.2%
2023$13,792+0.4%
2022$13,731+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,784DeedBook 132, Page 426

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook Q 120, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1950