Skip to content

19 Longell DrWayne, NJ 07470

Built 1981

Last Sale Price
$857,500
Last Sale Date
Jul 10, 2008

Property Information

Block2321
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,145
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,600
45%
Improvement Value:$216,500
55%
Total Assessment$395,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,493+4.0%
2024$22,592+1.2%
2023$22,315+0.4%
2022$22,216+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$857,500

To:

Sq Ft3,145DeedBook 1645, Page 90

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 1103, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1981