Skip to content

15 Longell DrWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$398,000
Last Sale Date
Sep 8, 1993

Property Information

Block2321
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,200
50%
Improvement Value:$172,200
50%
Total Assessment$343,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,419+4.0%
2024$19,636+1.2%
2023$19,395+0.4%
2022$19,309+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$398,000

To:

Sq Ft2,768DeedBook 134, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1982