Skip to content

39 Kiwanis DrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 1, 2006

Property Information

Block2327
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,600
60%
Improvement Value:$91,400
40%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,616+4.0%
2024$13,094+1.2%
2023$12,934+0.4%
2022$12,877+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 1300, Page 29

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook T 133, Page 364

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook K 116, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1964