Skip to content

12 Concord PlaceWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block2400
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,500
54%
Improvement Value:$109,500
46%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,961+4.1%
2024$13,416+1.3%
2023$13,249+0.5%
2022$13,189+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,590DeedBook 4820, Page 230

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 2437, Page 170Recorded3/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1970