Skip to content

45 Coventry RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Apr 12, 2011

Property Information

Block2400
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,200
57%
Improvement Value:$109,500
43%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,144+4.0%
2024$14,564+1.2%
2023$14,385+0.4%
2022$14,322+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,928DeedBook 2043, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1963