Skip to content

35 Coventry RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2400
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,500
53%
Improvement Value:$126,800
47%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,882+4.1%
2024$15,263+1.3%
2023$15,073+0.5%
2022$15,005+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963