Skip to content

4 Maybrook CourtWayne, NJ 07470

Built 1978

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Mar 1, 2010

Property Information

Block2400
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,837
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,200
44%
Improvement Value:$188,700
56%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,032+4.0%
2024$19,264+1.2%
2023$19,028+0.4%
2022$18,944+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft2,837DeedBook 1893, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1978