Skip to content

10 Maybrook CourtWayne, NJ 07470

Built 1978

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 24, 2013

Property Information

Block2400
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,574
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,100
44%
Improvement Value:$168,800
56%
Total Assessment$298,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,773+4.0%
2024$17,091+1.2%
2023$16,882+0.4%
2022$16,807+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,574DeedBook 2354, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1978