Skip to content

7 Munster PlaceWayne, NJ 07470

Built 1978

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2400
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,500
42%
Improvement Value:$196,000
58%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,246+4.0%
2024$19,470+1.2%
2023$19,231+0.4%
2022$19,146+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978