Skip to content

167 Kiwanis DrWayne, NJ 07470

Built 1968
Other Exempt

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block2400
Lot61
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,700
52%
Improvement Value:$120,600
48%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$14,193+0.4%
2022$14,131+2.0%
2021$13,857+0.9%
2020$13,734+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,180DeedBook 4069, Page 213

Property Sale

Sale
$412,500

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 3090, Page 118Recorded7/7/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 258, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1968