Skip to content

155 Webster DrWayne, NJ 07470

Built 1980

Last Sale Date
Nov 18, 2017

Property Information

Block2403
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,675
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,700
49%
Improvement Value:$157,300
51%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,195+4.0%
2024$17,497+1.2%
2023$17,283+0.4%
2022$17,206+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,675DeedBook 2937, Page 109Recorded11/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1980