Skip to content

54 Wheeler RdWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$1,251,000
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block2405
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,934
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,400
44%
Improvement Value:$219,900
56%
Total Assessment$389,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,148+4.0%
2024$22,260+1.2%
2023$21,988+0.4%
2022$21,890+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,251,000

To:

Sq Ft3,934DeedBook 4854, Page 57

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft3,934DeedBook 2832, Page 196Recorded6/2/2016

Property Sale

Sale
$470,000

To:

DeedBook Z 148, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$470,000

To: