Skip to content

4 Stone Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Jun 16, 2023

Property Information

Block2613
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,012
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,900
51%
Improvement Value:$169,100
49%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,514+4.0%
2024$19,727+1.2%
2023$19,486-23.1%
2022$25,337+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,225,000

To:

Sq Ft4,012DeedBook 4542, Page 138

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook H 155, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1998