Skip to content

78 Wheeler RdWayne, NJ 07470

Built 1988

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Aug 14, 2012

Property Information

Block2405
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,466
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,000
45%
Improvement Value:$210,600
55%
Total Assessment$382,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,749+4.0%
2024$21,877+1.2%
2023$21,609+0.4%
2022$21,514+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

To:

Sq Ft3,466DeedBook 2212, Page 191

Property Sale

Sale
$867,000
DeedBook 883, Page 169

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook P 122, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1988