Skip to content

44 Longell DrWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Apr 30, 2014

Property Information

Block2404
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,483
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,300
41%
Improvement Value:$248,000
59%
Total Assessment$420,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,991+4.0%
2024$24,033+1.2%
2023$23,739+0.4%
2022$23,633+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

To:

Sq Ft3,483DeedBook 2464, Page 177

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 950, Page 38

Property Sale

Sale
$216,675
DeedBook F 115, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1985