Skip to content

70 Verkade DrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block2406
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,693
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,100
47%
Improvement Value:$172,100
53%
Total Assessment$327,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,455+4.0%
2024$18,709+1.2%
2023$18,480+0.4%
2022$18,398+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

Sq Ft2,693DeedBook 4927, Page 212

Property Sale

Sale
$251,000

To:

DeedBook T 116, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1986