Skip to content

19 Wittig TerrWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$672,000
Last Sale Date
Aug 20, 2014

Property Information

Block2407
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,847
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
53%
Improvement Value:$148,900
47%
Total Assessment$318,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,926+4.0%
2024$18,200+1.2%
2023$17,978+0.4%
2022$17,898+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$672,000

To:

Sq Ft2,847DeedBook 2516, Page 35

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook C 115, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1985