Skip to content

57 Verkade DrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block2407
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,885
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,600
43%
Improvement Value:$222,800
57%
Total Assessment$392,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,332+4.0%
2024$22,437+1.2%
2023$22,163+0.4%
2022$22,065+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$910,000

To:

Sq Ft3,885DeedBook 4324, Page 139

Property Sale

Sale
$779,900
DeedBook 694, Page 298

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook D 146, Page 260

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook M 117, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1986