Skip to content

72 Yellowbrick RdWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$849,000
Last Sale Date
Jul 8, 2005

Property Information

Block2409
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,601
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,400
45%
Improvement Value:$185,600
55%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,919+4.0%
2024$19,155+4.5%
2023$18,339+0.4%
2022$18,258+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$849,000

To:

Sq Ft2,601DeedBook 1047, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1979