Skip to content

41 Wanda AveWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block2423
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,578
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,100
48%
Improvement Value:$148,600
52%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,928+4.0%
2024$16,279+1.2%
2023$16,080+0.4%
2022$16,009+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft2,578DeedBook 4542, Page 194

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,578DeedBook 2672, Page 296Recorded8/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1969