Skip to content

78 Braemar DrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 20, 1999

Property Information

Block2412
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,082
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,800
51%
Improvement Value:$136,600
49%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,732+4.0%
2024$16,090+1.2%
2023$15,893+0.4%
2022$15,823+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,082DeedBook 162, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1964