Skip to content

22 Sherwood StWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 1990

Property Information

Block2413
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,700
58%
Improvement Value:$102,000
42%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,371+4.0%
2024$13,820+1.2%
2023$13,651+0.4%
2022$13,591+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965