Skip to content

16 Sell PlaceWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 29, 2011

Property Information

Block2413
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,878
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,900
57%
Improvement Value:$110,500
43%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,186+4.0%
2024$14,604+1.2%
2023$14,425+0.4%
2022$14,361+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,878DeedBook 2050, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1964