Skip to content

59 Braemar DrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Oct 1, 2012

Property Information

Block2414
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,758
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
47%
Improvement Value:$165,500
53%
Total Assessment$310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,462+4.0%
2024$17,754+1.2%
2023$17,537+11.2%
2022$15,767+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft2,758DeedBook 2231, Page 222

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 1967, Page 86

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 483, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1960